سیم و کابل

کابل NYY-J چیست؟

کابل nyy-j چیست

حروفی که تحت عنوان کابل NYY-J در کنار عبارت کابل برق استفاده می شود در واقع حروفی هستند که بر اساس استاندارد VDE آلمان بیانگر ساختار کلی یک کابل هستند. این حروف به جهت کوتاه کردن توضیحات اضافی استفاده می شوند تا ساختار کلی یک کابل را در نگاه کوتاهی به دست اندرکاران حوزه برق بیان کنند. بنابراین کابل NYY-J یک کابل برق با هادی مسی، عایق PVC و روکش PVC می باشد. استفاده از J در انتهای عبارت ان وای وای نیز نشان می دهد یکی از رشته سیم های قرار گرفته در این محصول به رنگ زرد/سبز (ارت) می باشد.

کابل با هادی مسی، روکش و عایق پی وی سی  – یک رشته از سیم ها با رنگ ارت زرد/سبز ارائه شده است

ساختار کابل NYY-J چیست؟

بر اساس استاندارد VDE، حروف قرار گرفته در عبارت NYY-J به شرح زیر می باشد:

  • N: به این معناست که شما در حال خواندن حروفی هستید که بر اساس استاندارد VDE نوشته شده است.
  • عدم وجود حرف A پس از N به معنای مسی بودن هادی در این کابل است.
  • Y: عایق استفاده شده در این کابل از جنس PVC می باشد.
  • Y: روکش نهایی در این کابل از جنس PVC می باشد.
  • J: یکی از رشته سیم های این کابل از نوع ارت به رنگ زرد/سبز می باشد.

مشخصات کابل NYY-J

مشخصات کابل nyy-j

کابل های قدرت فشار ضعیف NYY-J مطابق با استاندارد مرجع IEC 60502-1 با ترجمه ISIRI 3569 و استاندارد DIN VDE 0271  ساخته می شود.

ساختار مرجع این کابل به صورت Cu/PVC/PVC می باشد. (جنس بدینگ یا فیلر می تواند به صورت پی وی سی اکسترود شده یا نوار پلی پروپلین مابین روکش و عایق قرار گیرد.)

ولتاژ نامی 600/1000 این کابل ولت است.

تست ولتاژ بر اساس استاندارد های ذکر شده 4KV a.c 50HZ می باشد.

هادی مسی می تواند به صورت مفتول (کلاس 1)، نیمه افشان (کلاس 2) و افشان (کلاس 5) قرار گیرد.

این کابل می تواند به صورت سه رشته، چهار رشته، پنج رشته با مقطع های 1.5، 2.5، 4، 6، 10، 16، 25، 35، 50، 70، 95، 120، 150، 185 و 240 میلی متر مربع تولید گردد.

دمای حرارتی در حالت نصب ثابت -30° تا +70° و در حالت خم شو -5° تا +50°

تفاوت کابل NYY-O با NYY-J چیست؟

تفاوت کابل nyy-j و nyy-o

تنها تفاوت کابل NYY-J با کابل NYY-O در رشته سیمی است که با رنگ ارت در مدل J بکار رفته است. در واقع در کابل NYY-J یکی از رشته سیم ها با رنگ ارت (زرد/سبز) قرار گرفته است که در کابل NYY/O رنگ ذکر شده وجود ندارد. به عنوان مثال یک کابل 3*2/5 NYY-O دارای سه رشته سیم 2/5 رنگ های قرمز، قهوه ای و مشکی است در صورتی که کابل NYY-J دارای سه رشته سیم 2/5 با رنگ های قرمز، مشکی و ارت(زرد/سبز) می باشد.

کاربرد این کابل برق چیست؟

کابل برق NYY-J یکی از پرفروش ترین ها و رایج ترین کابل های برق در بازار به شمار می آید. این محصول به دلیل ساختار ساده در کابل کشی های ساختمانی، اداری، داخل کانال ها و داکت ها و به طور کلی در کلیه محیط هایی که فشار مکانیکی سبب آسیب رسیدن به کابل نباشد قابلیت استفاده دارد.

برگشت به صفحه قبلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.