پچ پنل

پچ پنل چیست؟ کاربرد پچ پنل در شبکه

پچ پنل چیست

پچ پنل چیست و چرا از پچ پنل در شبکه استفاده می کنیم؟ برای پاسخ به این سوالات لازم است تا کمی به بررسی دقیق پچ پنل بپردازیم. باید گفت که پچ پنل وسیله ای است که با قرار گرفتن در رک ارتباط مابین نود ها و سوییچ را برقرار می کند. اگر پچ پنل را از داخل رک حذف کنیم تمامی کابل هایی که از پریزهای شبکه مختلف در محیط به سمت رک آمده اند می بایست به صورت مستقیم به سوییچ متصل گردند. به عبارت دیگر وجود پچ پنل در رک و شبکه الزامی نیست اما عدم وجود آن نیز مشکلاتی را به دنبال دارد. با ما همراه باشید تا از وظیفه پچ پنل و کاربرد آن در شبکه مطلع شوید.

پچ پنل

پچ پنل به انگلیسی Patch Panel یک وسیله مستطیلی شکل معمولاً فلزی است که بر روی آن تعدادی از کیستون های شبکه به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته است. پچ پنل ها عموماً به صورت 24 پورت و 48 پورت تولید می شوند که این اعداد بیانگر تعداد کیستون های قرار گرفته بر روی آن هاست. پچ پنل ها با توجه به ابعاد و اندازه ای که کارخانه برای آن ها در نظر می گیرد به دو مدل یک یونیت و دو یونیت تقسیم بندی می شوند.

انواع پچ پنل شبکه

پچ پنل تلفنی

به صورت کلی انواع مختلفی از پچ پنل ها در دنیا تولید می شود اما سه دسته از آن ها پرکاربردترین و رایج ترین پچ پنل ها می باشند.
1. پچ پنل تلفنی
2. پچ پنل شبکه
3. پچ پنل فیبرنوری

پچ پنل تلفنی

پچ پنل تلفنی به پچ پنلی گفته می شود که بر روی آن تعداد زیادی کیستون تلفن قرار گرفته است. تمامی پچ پنل های تلفنی موجود در بازار مشابه یکدیگرند و تنها تفاوت آن ها با هم در برند سازنده، تعداد پورت و کیفیت است. در واقع از لحاظ کاربری هیچ تفاوتی با هم ندارند و ویژگی خاصی نیز ندارند که لازم باشد به آن توجه کنید. به عنوان مثال:
پچ پنل 50 پورت تلفنی لگراند
پچ پنل 24 پورت تلفنی نگزنس
هر دو مورد بالا تنها در تعداد پورت و برند با یکدیگر متفاوتند.

پچ پنل شبکه

پچ پنل شبکهپچ پنل شبکه به وسیله ای گفته می شود که بر روی آن تعدادی کیستون شبکه قرار گرفته است. این تعداد به صورت عمومی 24 یا 48 پورت می باشد. کیستون های قرار گرفته بر روی پچ پنل ها می تواند با یکدیگر متفاوت باشد و هنگام خرید آن می بایست دقت کنید تا مطابق با کابل شبکه مورد نیاز خود پچ پنل را خریداری کنید. به مثال زیر توجه کنید:
پچ پنل 24 پورت Cat5 UTP
پچ پنل 48 پورت Cat5 UTP
پچ پنل 24 پورت Cat6 SFTP
پچ پنل 48 پورت Cat7 SFTP
این چهار مدل از پچ پنل های موجود در بازار است که علاوه بر وجود تنوع در تعداد پورت ها، از نظر کتگوری کیستون ها با یکدیگر متفاوتند.

پچ پنل فیبرنوری

پچ پنل فیبرنوری به پچ پنلی گفته می شود که دارای تعدادی پورت فیبرنوری می باشد. این پچ پنل ها دارای مدل های مختلفی از لحاظ اندازه، تعداد پورت، نوع پورت و نوع نصب هستند. به غیر از تعداد پورت پچ پنل فیبرنوری که نیاز به توضیح خاصی ندارد، پورت پچ پنل های فیبرنوری می تواند از نوع ST و یا SC باشد. همچنین با توجه به نوع فیبر استفاده شده می تواند از نوع مالتی مود یا سینگل مود باشد. یک پچ پنل فیبرنوری می تواند شامل پورت های مختلفی با توجه به نیاز مصرف کننده باشد و معمولاً شرکت های تولید کننده امکان نصب و خرید تمامی پورت ها را بر روی یک پچ پنل برای خریدار ممکن می سازند.

کاربرد پچ پنل در شبکه چیست

چرا از پچ پنل استفاده می شودعلت استفاده از پچ پنل همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد پچ پنل ها به عنوان یک واسطه مابین کاربر و تجهیزات اکتیو می باشند. اگر ارتباط یک کاربر با سوییچ به صورت مستقیم و بدون پچ پنل برقرار باشد، پس از چند بار جدا کردن و متصل کردن سوکت نود آن شخص و خرابی سر سوکت،لازم است مجدداً دست به کار شوید و سر سوکت را تعویض نمایید که این کار بسیار زمان بر خواهد بود. پس با وجود پچ پنل نیازی به تعویض سرسوکت نیست و در صورت خرابی تنها یک پچ کورد تعویض خواهد شد.
استفاده از کیستون ها اتصال محکم تری نسبت به سرسوکت های RJ45 برقرار می کنند ضمن اینکه وجود کیستون ها سبب سهولت در تعمیرات و نگهداری خواهد شد.
بالا رفتن نظم در کابل کشی شبکه و امکان شماره گذاری در پچ پنل ها سبب منظم شدن و عیب یابی سریع تر به وسیله آن می شود.

برگشت به صفحه قبلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.