سیم و کابل

جدول محاسبه جریان سیم و کابل

جدول محاسبه آمپر کابل

جدول محاسبه جریان مجاز کابل به جدولی گفته می شود که در آن مقدار جریان مجازی که هر کابل یا سیم قادر به تحمل آن در مسافت های گوناگون است مورد محاسبه قرار گرفته است. سمت چپ این جدول دو ستون مربوط به سطع مقطع کابل ها با هادی مسی و آلومینیومی است که بر اساس آن معادل سطح مقطع کابل های مسی و آلومینیومی به همراه جریان مجاز آن ها رو به روی یکدیگر قرار گرفته اند. با توجه به وجود تفاوت در تحمل جریان (ظرفیت آمپر کابل) در سایزهای مختلف کابل، در هنگام کابل کشی نیاز به محاسبه و سایزینگ کابل برق می باشد. علت محاسبه جریان قابل تحمل سیم و کابل جلوگیری از داغ شدن کابل یا آتش سوزی در اثر آمپر کشیدن بیش از تحمل یک کابل، جلوگیری از هزینه های اضافه به سبب خرید کابلی به مراتب بالاتر از سطح جریان مورد نیاز و دریافت بهترین بازدهی در متراژ ها و مسافت های گوناگون می باشد.

جدول محاسبه جریان مجاز کابل

جدول جریان مجاز کابل

با توجه به جدول فوق کابل نمره 50 مسی یا کابل نمره 95 آلومینیوم با متراژ 250 متر قادر است جریان 93 آمپر را از خود عبور دهد.

محاسبه آمپر کابل

جدول جریان مجاز فشار ضعیف شامل قسمت های مختلفی از جمله جنس سطح مقطع سیم و کابل، سایز کابل، متراژ کابل برق و مقدار جریان مجاز قابل عبور از کابل هاست. سمت چپ این جدول دو ستون با سرتیتر آلومینیوم و مس وجود دارد. در زیر هر یک از سر تیتر های مس و آلومینیوم سایز های سطح مقطع مربوط به آن تیتر به ترتیب از بالا به پایین نوشته شده است. استفاده این دو ستون به معنای معادل سازی سطح مقطع های مسی و آلومینیومی است. برای مثال سیم نمره 10 آلومینیومی معادل سیم نمره 6 مسی می باشد. قسمت بالایی جدول محاسبه جریان مجاز سیم و کابل متعلق به متراژ کابل های برق از 10 متر تا 500 متر است که بر اساس مسافت مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرد. کمی پایین تر از متراژ کابل ها کلیه آمپرهای مجاز سیم و کابل به صورت سطری مقابل سطح مقطع هر کابل قرار دارد.

3 دیدگاه برای “جدول محاسبه جریان سیم و کابل

 1. علیرضا گفت:

  مطلب آموزنده بود

 2. حمید گفت:

  سلام علیکم. میشه بفرمایید که طول کابل چه تاثیری بر جریان قابل تحمل سیم دارد؟

  1. محمد حسین حسام گفت:

   سلام خدمت شما
   هر متر از کابل دارای مقداری مقاومت اهمی می باشد که با توجه به افزایش متراژ این مقاومت افزایش و میزان جریان کاهش می یابد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *